Devirdaim Nedir, Bozulursa Ne Olur?

Devirdaim, motor soğutma sıvısının motor su kanalları ve radyatör hattında dolaşmasını sağlayan bir parçadır. Her otomobilin motoru belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanır. Tüm soğutma sistemi elemanları bu kararlı ve verimli sıcaklığına bir an önce ulaşılması ve bu sıcaklığın motor çalıştığı süre boyunca sabit kalması maksadıyla üretilir ve konumlandırılır. Genel olarak günümüzde kullanılan devirdaim üniteleri kullandıkları güç açısından iki ana başlıkta toplanabilir. Motorun krank milinden bir kayış yardımı ile dönme gücünü alan yada doğrudan elektrik motoruna sahip olan devirdaim pompaları olarak ayrılırlar. Kayış yardımı ile dönme hareketini sağlayan devirdaim pompaları da kendi içinde ikiye ayrılır. Triger kayışı ile haraket sağlayanlar ve genelde subap zamanlama mekanizması zincir sistemine sahip olan araçlarda olduğu gibi ekstra bir kayışa yada alternatör kayışına bağlı olanlar gibi.

Devirdaim Nedir, Bozulursa Ne Olur?

Hızlıca tahmin edileceği gibi, devirdaim pompası bozulduğu zaman ilk akla gelecek problem araç motorunun hararet yapması olacaktır. Devirdaim bir kaç şekilde bozulabilir. Pervane kısmı ile kayış sistemine bağlı kasnak arasında oluşacak bir problemden dolayı, kasnak döndüğü halde pervane dönmeyebilir yada kasnak bilyasında oluşacak bir sıkışma etkisi komple dönme olayını durdurabilir. İki durumda da motor hararet yapabilir ancak kasnak dönmeyi bırakırsa muhtemelen bağlı olduğu kayış da kopacaktır. Triger tahrikli bir devirdaim sistemine sahip bir araçta bu çok büyük ekstra masraflara yol açar. Bunların dışında zaman içerisinde aşınan keçe ve conta sebebiyle devirdaim pompası su kaçaklarına da sebep olabilir.

Devirdaim pompası değişimi çoğu araçta triger kayışının değişim işlemi ile benzer işlem sonucu yapılabileceği için ve emniyet olması açısından triger seti değişimi ile birlikte değiştirilir. Bozulduğunu yada probleme sebep olabileceğini tespit etmek pek mümkün olmadığı için periyodik bakımlar esnasında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken hayati öneme sahip bir parçadır.