Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

Egzozdan çıkan yoğun beyaz duman, ilk çalıştırmada zorlanma, düşük devirlerde silkeleme ve tekleme, yada su kaçağı olmamasına rağmen aracınızın su eksilmesi gibi şikayetleriniz mi var? Tüm bunların sonucunda da aracınızın silindir kapak contasının yanmış olduğunu söyleyen bir ustanız mı var? Yazının geri kalanın bu konu ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Öncelikle silindir kapak contası nedir, ne işe yarar sorusunu cevaplayalım. Araçların motorları genel olarak 2 ana parçadan oluşur. Motor bloğu ve silindir kapağı. Silindir kapak contası bu iki parça arasındaki yağ ve su sızdırmazlığını sağlayan aynı zamanda yanma sonucu oluşan kompresyonun silindirlerin içinde kalmasını sağlayan parçadır.

Silindir kapak contası yanması diye tabir edilen durumla karşılaşıyorsanız aşağıda sıralayacağımız durumların bazıları yada hepsi aracınızda gözüküyor olması gerekir. 1. Aracınızda herhangi bir su kaçağı yoktur ama motor soğutma suyu azalıyordur. 2. İlk çalıştırmada zorlanma ve çalıştırma sonrası düşük devirlerde sarsıntılı çalışma olabilir, çünkü silindirlerden birisi yada birkaçı su ile dolmuştur ve görevini yerine getiremiyordur. Motor devrini aldıktan sonra bahsedilen dolmuş su, emme ve egzoz subaplarından dışarı atılacağı için bu belirti ortadan kaybolur. 3. Motor soğutma suyunu koyduğunuz kapağı açtığınızda motor kompresyonun su sisteminde basınç oluşturması sonucu suyun tazyikli olarak köpürmesi ve fışkırma şeklinde taşması. Yine aynı şekilde su hortumlarını elle kontrol ettiğinizde görebileceğiniz aşırı sertleşme. 4. Motor yağının da yada soğutma suyunda renk değişimi. Ya motor yağı suya karışıyordur yada su yağın içine karışıyordur. Motor yağ kapağını açtığınızda kapağın tersinde köpüklenme görebilirsiniz yada suyun renginin kahverengiye dönük bulanıklaştığını.

Yukarıda sayınlan belirtilerden hiçbirisi olmadı halde egzoz gazından gelen beyaz dumandan şüpheleniyorsanız, çok korkmanıza gerek yok. Soğuk havanın içindeki nemin buharlaşmasından daha öte bir sebep değildir. Yanık conta probleminin çözülmesi ise oldukça maliyetli olacaktır. Silindir kapağının açılıp contanın değişmesi ve mutlaka contanın neden yandığının sebebinin bulunması gerekir. Contanın yanmasının bir çok sebebi olabilir. Belli başlı sebepleri; 1. Motor soğutma suyu devirdaim yapmıyordur. 2. Radyatör fanı çalışmıyordur. 3. Su kaçakları sonucu motor suyu bitmiştir. 4. Soğutma suyu sistemi tıkanmış yada hava yapmış olabilir. 5. Motoru daha yeni rektifiye yaptırmışsınızdır ve silindir kapak saplamaları yeterli tork ile sıkılmadığı için blok ve kapak arası gevşek kalmıştır.